90 dni – 90 zdjęć, wyzwanie nie z tego (cyfrowego) świata

W 1997 roku Jim Brandenburg, opublikował na łamach magazynu National Geographic (vol.192,no.5), przełomowy jak się później okazało projekt/wyzwanie – „North Wood Journal „. Brandenburg spędził w lasach północnej Minnesoty 90 dni w czasie których zrobił 90 zdjęć, mało tego nie było to 90 fotografii wybranych z tysięcy klatek ale 90 pstryknięć migawki nie mniej i nie więcej. Szaleństwo, prawda?

I had to myself the challenge that for 90 days between the autumnal equinox and winter solstice I would make only one photograph a day. The would be no second exposure, no second chance. My work would be stripped to the bone and rely on whatever photographic and wood skills I have.

Tak wiem, Internet pełen jest teraz podobnych wyzwań, ba są już nawet platformy na których można publikować swoje dokonania, czy aby jednak o to właśnie chodzi? O pokazywanie, udowadnianie przed innymi, że się potrafi, jeszcze potrafi nacisnąć migawkę?

Yet I felt I had to break out of the pattern my photography was stuck in, felt compelled to let go of life`s clutter and a world lit by computer screens instead of the sun.

Mimo upływu prawie 20 lat, to co pisał Brandenburg jest nadal aktualne, zwłaszcza w erze cyfrowej fotografii. Pomyślcie tylko…
Myślę, że z tych samych powodów zdecydowałem się na swój projekt/wyzwanie – 52 pejzaże w 52 tygodnie. Trzymajcie kciuki i dajcie znać gdy też na coś ‚wpadniecie’.
Gdybyście jednak uznali, że zrobienie 90 zdjęć w 90 dni nie jest jakimś szczególnie dużym wyzwaniem, zobaczcie inny projekt Jima Brandenburga – N365. Zobaczcie i jak przystało na obecne czasy, weźcie udział w projekcie – http://nature365.tv/ – czyli 365 filmów w 365 dni…
Polecam.


przydatne linki:
https://www.facebook.com/jimbrandenburg/
http://www.jimbrandenburg.com/
http://nature365.tv/ oraz aplikacja nature365 iOS

 

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.