PanoramiX Skłodowski HowToLinks

Główna | Fotografia reklamowa | Panoramy Wirtualne | Event Photo | Zdjęcia na sprzedaż | Portfolio | Kontakt | Najedź kursorem na panoramę i wciskając przycisk myszki poruszaj nią. Aby przybliżyć obraz wciśnij - Shift, aby oddalić - Ctrl.

JAK ZROBIĆ PANORAMĘ VR (Virtual Reality)?
Postaram się na tej stronie pomóc wszystkim tym którzy chcieliby spróbować samodzielnie zrobić panoramę a tym którzy już to robią podpowiem jak to zrobić jeszcze lepiej. Nie Znajdziecie tu informacji o aparatch panoramicznych - Horizon, Fuji GX617, Corrales 360°, Roundshot Super Camera czy Noblex Pro 06/150 HS.
Na tej stronie dowiecie się jak zrobić panoramę używając zwykłego małoobrazkowego aparatu fotograficznego, bez trudu i kosztownych urządzeń. Choć nie ukrywam, że pewne wydatki trzeba ponieść.
Opisy najnowszych przystawek i nowosci którymi np. można zrobić panoramę jednym zdjęciem, opiszę tylko ogólnie. Takie nowości są dość kosztowne więc skupię się na tańszych rozwiązaniach.

Jeżeli macie pytania, proszę skorzystać z formularza.
pano head

Od czego zacząć?

|| Pierwsze kroki sprzęt i kalibracja
|| Wykonujemy, sklejamy i edytujemy zdjęcia
|| Publikujemy panoramę w internecie
|| Programy do sklejania zdjęć
|| JAK ZROBIĆ PANORAMY SFERYCZNE 360 stopni (góra i dół)
|| Panoramy Ekstremalne oraz KAP (panoramy z latawca!)Na początku wykonamy prostą wersję panoramy cylindrycznej czyli takiej w której kręcimy się dookoła ale "nie spojrzymy" ani w dół ani do góry. Na początek. Taka panorama jest bardzo prosta do wykonania i pokazania. Nie potrzebujesz praktycznie żadnych skomplikowanych przystawek i urządzeń. W najprostszej wersji wystarczy aparat fotograficzny i ... ręka.
Ale my zrobimy to ze statywem i głowicą:
Do wykonania takiej panoramy bedziesz potrzebował - dowolny aparat fotograficzny np:
NIkon CoolpiX Canon i konwerter Canon i Zenitar 16mm
Nikon Coolpix z konwerterem szerokokątnym Aparat Canon z konwerterm szerokokątnym ale może też być aparat bez konwertera z obiektywem o ogniskowej minimum 35mm Aparat Canon EOS600 z obiektywem FishEye (Rybie oko) Zenitar 16mm/2.8

Jakikolwiek aparat wybierzecie - będzie dobry - przynajmniej na początek.
Teraz jeszcze potrzebujecie
statyw. Tu jest dość duża dowolność. "Zalezy kto co ma lub kto co woli."
Następnie
głowica.....i tu po raz pierwszy rzeczy zaczynają się komplikować.Trochę teorii:


Będziemy obracać aparat na statywie wokół osi. Ta oś będzie przebiega w ściśle określonym miejscu. Nodal Point Punkt Węzłowy
Nauczmy się określać ten punkt (nazywany Lens Principal Point lub po prostu Nodal Point). Punkt ten określa optyczny środek obiektywu. Apart i punkt węzłowy nodal pointJest to miejsce przecięcia się promieni równoległej wiązki światła po przejściu przez soczewki. Punkt ten znajduje się najczęściej w "środku" obiektywu, a w przypadku konwerterów może przypadać nawet tuż przed przednią soczewką. To właśnie wokół osi przechodzącej przez ten punkt będziemy obracać aparat podczas wykonywania kolejnych ujęć. Prostę? Aparat musi obracać się wokół jednej osi ale większość głowic statywowych nie obraca się wokół środka statywu, inaczej mówiąc środek statywu nie jest środkiem głowicy fotograficznej. Poza tym jeżeli przykręcimy aparat bezpośrednio do głowicy to będziemy obracac aparat wokół śruby mocującej a nie wokół punktu w obiektywie. Odpowiednia przystawka do głowicy (następna głowica) pomoże nam wyrównać te rozbieżności i ustawić punkt obiektywu na osi obrotu statywu.

Jak znaleźć ten punkt?Punkt znajdziemy wtedy gdy już będziemy mieli przystawkę - głowicę panoramiczną. Wykonamy ją sami. Tu na przykładzie zaczerpniętym ze strony www.mediahome.de
Wiadomo, że śruba mocowaniaOsie optyczna i punkt węzłowy nodal point aparatu do statywu najczesciej jest ustawiona na osi optycznej obiektywu (
O). Natomiast punkt węzłowy tzw, nodal point widzimy że znajduje sie 30mm od tej śruby w punktcie A . Należy zbudować np. blaszkę która będzie mocowana do statywu lub głowicy z drugim otworem przesuniętym o 30mm(to tak jakbyśmy przykręclili aparat do statywu w punktcie A). Otwór pod statyw jest wydłużony, bo należy pamietać o tym że głowica do której przykręcimy blaszkę-adapter NIE OBRACA się wokół osi statywu i tę nieprawidłowość nalezy również skorygować, doświadczalnie.
Płytka


www.kaidan.com/ (głowica panoramiczna sferyczna, cylindryczna - wysoka cena)

www.manfrotto.com/303SPH/ (głowica panoramiczna sferyczna, cylindryczna - wysoka cena 1700zł)

gregwired.com/pano/Pano.htm (głowica panoramiczna sferyczna, cylindryczna - cena około 80 EUR)

www.kingpano.com/ (głowica panoramiczna sferyczna, cylindryczna - cena około 130 EUR)

Co jednak zrobić gdy nie znajdziemy w internecie gotowej odległości punktu węzłowego (nodal point) od śruby mocującej aparat? Należy to zrobić doświadczalnie, budując wcześniej blaszkę-adapter z otworami szerszymi przygotowanymi do kalibracji i :
Przeczytaj też tekst zaczerpnięty z artykułu "Fotografia Panoramiczna" z CHIP FOTO-VIDEO DIGITAL nr 10/2004 r. a ten przepisany został na forum uzytkowników Canona:

SPECJALNA GŁOWICA LUB SZYNA I ODPOWIEDNIA OŚ OBROTU: Do zdjęć panoramicznych profesjonaliści wykorzystują statywy ze specjalną głowicą umożliwiającą regulowanie pozycji osi obrotu aparatu. Aby bowiem wyeliminować zjawisko paralaksy, aparat powinien być obracany w osi przechodzącej przez punkt węzłowy obiektywu (Nodal Point) nie zaś przez obudowę aparatu, w której to zazwyczaj znajduje się otwór z gwintem śruby mocującej.
Zaopatrzeni w odpowiednią głowicę lub specjalną szynę możemy przystąpić do wyznaczenia punktu węzłowego. Pomoże nam w tym prosty przyrząd, do którego budowy wykorzystamy stół, cztery ołówki i trochę plasteliny. Ołówki mocujemy w dwóch rzędach w taki sposób, by znajdowały się na dwóch prostych przecinających się w osi obrotu statywu, znajdującego się dokładnie naprzeciw środka stołu. Wybieramy ogniskową, przy której chcemy wykonywać zdjęcia panoramiczne (najlepiej około 50 mm), i przesuwamy aparat po szynie w taki sposób, by środek długości obiektywu znalazł się mniej więcej nad gniazdem statywu.

określanie nodal point

Następnie sprawdzamy, czy wszystkie ołówki mieszczą się w kadrze, i obracamy aparat w prawo i w lewo na tyle daleko, by widzieć tylko jedną ich parę.

określanie nodal point

Jeśli korpus jest dobrze ustawiony, to lewa i prawa para ołówków z pierwszego i drugiego planu powinny pokrywać się ze sobą w skrajnych położeniach aparatu - w przeciwnym razie należy przesunąć go w przód lub w tył. Pamiętajmy, by w żadnym wypadku nie zmieniać pozycji statywu - przesuwamy jedynie korpus wzdłuż szyny. Do wyznaczenia centralnego punktu ogniskowej w plenerze najlepiej wykorzystać jakiś obiekt (np. drzewo lub latarnię) znajdujący się na pierwszym planie i według niego ustawiać aparat.

określanie nodal point
APARAT JEST ZA BARDZO WYSUNIĘTY DO PRZODU:
Jeśli ołówki na pierwszym planie przybliżają się do krawędzi stołu względem tych na drugim planie, aparat należy przesunąć do tyłu.

określanie nodal point
IDEALNE USTAWIENIE:
Uzyskanie takiego widoku w wizjerze niezależnie od kąta obrotu aparatu pozwala zminimalizować zjawisko paralaksy.

określanie nodal point
APARAT JEST ZA BARDZO WYSUNIĘTY DO TYŁU:
Jeśli ołówki na pierwszym planie oddalają się od krawędzi stołu względem tych na drugim planie, aparat należy przesunąć do przodu.
przepisał MaciekPodsumowując:
Mamy już aparat fotograficzny (najlepiej cyfrowy z lub bez konwertera szerokokatnego), adapter który łączy aparat fotograficzny z głowicą, statywem oraz przeprowadziliśmy kalibrację tzn mamy wyznaczony punkt styczny (nodal point)Mamy już wszystko aby zacząć robić zdjęcia. Wybieramy co chcemy fotografować ustawiamy statyw i
koniecznie aparat w pozycji manualny - zarówno ostrość, przysłona, czas jak i balans bieli unikniemy w ten sposób różnic w kontraście, nasyceniu i ostrości, które w najgorszym razie uniemożliwiłyby poprawne sklejenie wszystkich zdjęć ze sobą.

Warto również pamiętać, że im bliżej przedmioty znajdują się aparatu tym z większą dokładnością musimy ustawić punkt stycznej (Nodal Point)
.

... fotografujemy dookoła tak aby każde następne ujęcie (zdjęcie) pokrywało się z poprzednim o minimum 30%. Nalezy uważać na swój cień oraz poruszające się osoby, samochody itp. Nalezy zastanowić się przed wykonaniem zdjęć w jakiej kolejności i od której strony zaczniemy robić zdjęcia. pamiętajmy też o ustawieniu aparatu w pozycji manualny. Jeżeli nie mamy w aparacie opcji "manual", wybierajmy sceny mało kontrastowe i o równomiernym oświetleniu, ułatwi to późniejsze sklejanie zdjęć. zakładka
 

———————————————————————————————————


Zdjęcia przenosimy do komputera i łączymy w programie w jedno ujęcie 360 stopni. Każdy program robi to inaczej i każdy wymaga innego podejścia jeśli chodzi o działanie i łączenie zdjęć. Polecam na początek program, który wydaje się bardzo skomplikowany ale po kilku próbach łączenie w nim zdjęć okaże się bardzo proste. Program jest darmowy.  
--->      http://www.all-in-one.ee/~dersch/

To rozwiązanie wykorzystuje również program PtGui - teraz dostępne sa już wersje które prawie całkowicie autoomatycznie sklejają zdjęcia w panoramę i eksportują ją do odpowiedniego pliku (.mov, .swf)

Można też łączyć zdjęcia w popularnym Photoshopie, tu znajdziesz przykłady jak to zrobić krok po kroku.


www.panotools.info/mediawiki/index.php?title=Panorama_formats (formaty, rodzaje wyświetlanych panoram)

www.panoramas.dk/quicktime/qtvr/tutorials.html (jaki aparat? jaki obiektyw? jak to zrobić? - ogólnie)

www.panoramas.dk/quicktime/ (oprogramowanie - ogólnie)

www.realviz.com/products/st/ (oprogramowanie - sklejanie zdjęć, konwersja, świetny interfejs, wysoka cena)

www.panoramafactory.com/ (oprogramowanie - sklejanie zdjęć, cena od 50 do 100EUR)

www.tawbaware.com/maxlyons/ (oprogramowanie - panoramatools - proponuję zacząć przygodę z panoramami od tego programu.)

www.kekus.com/ (oprogramowanie - sklejanie zdjęć jak wyżej tyle, że przeznaczone na MAC)

www.ptgui.com/ (oprogramowanie - sklejanie zdjęć, przystępny interfejs, cena około 50 EUR+EU Vat)

www.iseemedia.com/store/ (oprogramowanie - sklejanie zdjęć - PhotoVista, przystępnie)

www.panoshow.com/panocube.htm (oprogramowanie - konwersja do pliku QT, darmowy)

www.clickheredesign.com.au/ (oprogramowanie - konwersja do pliku QT, cena około 50EUR, tylko MAC)


Jeżeli macie problem z łączeniem zdjęć prosze pisać.
Początkowa trudność w poprawnym sklejeniu wszystkich zdjęć, zaowocuje lepszym poznaniem właściwości innych programów i pozwoli Ci zrozumieć na "jakich zasadach to funkcjonuje". Zdjęcie panoramiczne - plik.jpg który uzyskamy ze sklejenia wszystkich zdjęć możemy wyświetlać na stronach internetowych na kilka sposobów. Różnią się one "wszystkim". Ale wszystkie są darmowe.Zobacz jak wygląda plik .jpg sklejony z 10 zdjęć wykonanych obiektywem Zenitar 16mm i aparatem Canon EOS 20D

Muzeum Panoramy <== Kliknij aby powiększyć


Gdy mamy już taki plik jpg, możemy wyswietlić panoramę na naszej stronie internetowej. Mamy do wyboru 3 opcje:

Java Panorama - najpopularniejsza przeglądarka, jednak bardzo niestabilna i problematyczna jeśli chodzi o wyświetlanie wyższych niż 300 pixeli panoram. Szczegóły znajdziesz na stronie: http://www.all-in-one.ee/~dersch/
Aby wyświetlić panoramę z pomocą Javy, ściągnij ten ZIP i wgraj wszystkie znajdujące się tam pliki na serwer.

Plik ladowanie.gif możesz podmienić na dowolny z Twoim logo.
Plik menu.gif to dolna widoczna pod panoramą belka z funkcjami przybliż, oddal, ruch. zatrzymaj oraz z prawej strony odsyłaczem do strony www.
index.html z tego pliku skopiuj kod HTML i uzupełnij go o swoje dane (nazwa pliku jpg z Twoją panoramą)

Zobacz jak działa przykładowa panorama JAVA - kliknij otworzy się nowe oknoFlash Panorama - również popularna, wymaga przetworzenia pliku oryginalnego .jpg na plik z rozszerzeniem .swf - czytanym przez plugin flash. Zobacz np.: www.360dof.com/360-flash-panorama-viewer.html
Zobacz też fieldofview.nl - 'duńska' przegladarka Macromedia Flash - TEGO RÓWNIEŻ UŻYWAM - Zobacz jak wygląda taka panorama

QuickTime VR panorama - http://www.apple.com/quicktime/

tu znajdziesz doskonały konwerter, który z pliku jpg stworzy plik .mov wyświetlany w programie QuickTime: http://www.pano2qtvr.com/ , niektóre programy tworzą automatycznie gotowe pliki .mov (Ptgui, Realviz)

JEŻELI UDAŁO CI SIĘ STWORZYĆ WŁASNĄ PANORAMĘ POCHWAL SIĘ TYM napisz do mnie jeżeli masz też inne pytania pisz: Kontakt———————————————————————————————————
Wspierają nas :
www.domeny.pl - domeny-tanio / www.orneta.net - HTML